חדרי הקפאה – לאילו מקומות הם מיועדים

חדרי הקפאה הם חדרים גדולים המשמשים כסוג של מקפיא בטמפרטורה קבועה. שימו לב שלא סתם אמרנו חדר ולא למשל מחסן. הסיבה לכך היא שחדר הקפאה הוא מקום שבו גם נדרשת תנועה רבה של עובדים שמשנעים את הפריטים ממקום למקום ולעיתים גם עובדים בתוך החדר עצמו. 

מסיבה זו, תכנון של חדר הקפאה והקמה שלו הם עניין מורכב במיוחד.

הטמפרטורה הממוצעת בחדר הקפאה היא מינוס 18 מעלות (למרות שיש גם כאלו שיכולים להגיע למינוס 40 מעלות) והמשמעות היא שמי שנכנס אליו חייב לעיתים ללבוש בגדים שיגנו עליו מפני הקור ויאפשרו לו לבצע פעולות מבלי להגביל את התנועה שלו.

חדרי הקפאה - לאילו מקומות הם מיועדים

איפה זקוקים לחדרי הקפאה?

כשאנחנו חושבים על חדרי הקפאה הדבר הראשון שאנחנו עשויים לחשוב עליו הוא אחסון של מזונות שחייבים להישאר קפואים כמו למשל בשר או דגים, וזוהי אכן אחת התעשיות שכמעט לא ניתן לקיים אותן ללא חדרי קירור או הקפאה.

כשמתכננים חדרי קירור והקפאה למסעדות יש לקחת בחשבון את מספר הסועדים ונפח העבודה במטבח. בנייה של חדר גדול מדי תהיה בזבזנית במשאבים שמיועדים לבידוד של החדר מפני הסביבה החיצונית ולכן אי אפשר "להישאר עם עודף". לטווח הארוך בניית חדר קירור מעל לנפח מסוים כמעט תמיד תהיה משתלמת יותר לעומת רכישה של כמה מקפיאים תעשייתיים גדולים.

כאשר חושבים על חדרי קירור למפעלי מזון או מפעלים שמעבדים חומרים אחרים שחייבים להיות בטמפרטורה נמוכה במיוחד, יש לקחת בחשבון גם את דרכי הגישה לחדר, היכולת לנוע בתוכו בחופשיות וגם לתכנן באופן מדויק את כל מנגנון הנעילה החשמלי בשגרה ובמצבים מיוחדים (לדוגמה, בזמן הפסקת חשמל או שרפה). 

חדרי הקפאה לתעשיית הרפואה ולצרכי שימור

חדרי הקפאה יכולים לשמש גם את תעשיית הרפואה (מדיקל) במקרים בהם יש לאחסן תרופות או מבחנות הכוללות חומרים שונים. לדוגמה, ישנם חיסונים שחייבים להישמר בהקפאה וגם הקפאת ביציות חייבת להיעשות בחדרי קירור מיוחדים במוסדות רפואיים (מן הסתם…).

עוד תחום מעט פחות מוכר שבו יש צורך בחדרי הקפאה הם ארכיונים שונים או פרויקטים מיוחדים לשימור של זרעים כגון אלו שיש למשל במכון הוולקני (מדובר למעשה ב"בנק זרעים", אבל לא כזה שאנחנו בדרך כלל חושבים עליו…). הזרעים נמצאים במעין סוג של "תרדמת" עד שיהיה צורך לעשות בהם שימוש על מנת לשקם את התפוצה שלהם בטבע.   

על א.לפיד – חברת מיזוג אוויר

א.לפיד היא מבין חברות מיזוג האוויר המובילות בארץ ומבצעת פרויקטים קטנים כגדולים עבור לקוחות בארץ. החל ממבני מגורים ומשרדים ועד למבני ממשל ומפעלים גדולים.  החברה מתמחה במערכות מיזוג, צ'ילרים, חדרי קירור, הקמת משאבות חום ומגדלי קירור תעשייתיים.  כמו כן מספקת א.לפיד שירות ייעוץ למי שזקוק לבדיקות והכוונה אובייקטיבים לפני הקמת פרויקטים גדולים. 

יש לכם שאלה בנוגע למיזוג אוויר? נסו אותנו!

Call Now Buttonהתקשר/י עכשיו!