מיזוג אוויר בחדרים מוגנים (ממ"ד)

מיזוג אוויר בחדרים מוגנים (או ממ"דים) הוא בהחלט אפשרי, אך דורש תכנון מוקדם ובעיקר בחירה בסוג המזגן המתאים. באופן זה נוכל להמשיך לשהות בחדר האטום וליהנות מזרימת אוויר טובה גם בימי שגרה וגם בימים פחות יציבים מבחינה ביטחונית מבלי לסכן את עצמנו.

אילו מערכות מיזוג אוויר מתאימות לממ"ד?

שתי מערכות המיזוג העיקריות המתאימות לממ"ד הם מזגן עילי עם יחידה עילית, שהוא עדיין המזגן הנפוץ ביותר. היתרון בהתקנת מזגן שכזה הוא שתוכלו למזג את החדר בכל מצב, אפילו בעת התקפה כימית (חס וחלילה). הסיבה לכך היא שהוא יכול לעבוד גם במצב סירקולציה פנימי, כלומר לקרר או לחמם את האוויר שנמצא בחדר ללא חדירת אוויר מבחוץ.

אופציה שנייה היא לבחור מזגן מיני מרכזי. חסרונו של המזגן הנ"ל הוא שהוא לא יוכל להגן עליכם בזמן מתקפה כימית מכיוון שהוא מבצע סירקולציה לאוויר שמחוץ לחדר ומכניס אותו פנימה.

כיצד מתקינים מזגן בממ"ד?

על מנת שהתקנת המזגן תעמוד בכל התקנים הנדרשים וההתקנה לא תסכן את היושבים בממ"ד בזמן חירום, פיקוד העורף הוציא הנחיות ברורות בנוגע לאופן התקנת המזגנים. אלו הן ההנחיות העיקריות:

1.התקנת המזגן חייבת להתבצע על גבי קיר פנימי ואין בשום פנים לקדוח על גבי קיר חיצוני.

2.הצנרת שמתחברת למזגן חייבת להיות מבודדת.

3.יש להתקין ברז כך שבמקרה חירום המים יטפטפו אל תוך הממ"ד ולא החוצה, זאת במטרה לשמור על הממ"ד מבודד מהסביבה שבחוץ.

4.לא ניתן להתקין מזגנים מעל נפח של 36 סמ"ק.

5.המזגן חייב להיות בעל שתי יחידות של צינורות אוויר.

6.על גבי הצינורות שמחוץ לבית יש להתקין מיגון נגד רסיסים.

7.יש להקפיד על רווחים של 40 ס"מ לפחות מהקיר ו-35 ס"מ מהתקרה.

בכל מקרה, אין להתקין בממ"ד "מזגן חלון".

מערכת מיזוג אוויר בחדרים מוגנים

הכנה למיזוג בבתים חדשים מול בתים קיימים

כיום מרבית הבתים החדשים מגיעים התקן מיוחד לממ"ד בשם "התקן עומר" שמאפשר להתקין מזגן עילי ללא שום קידוח. רצוי מאוד להתחשב בהתקן זה כבר בעת תכנון המבנה מכיוון שהוא נשען על התשתיות שבו.

אם קיימת כבר איזושהי הכנה למזגן, אך האיטום אינו מושלם, ישנה גם אפשרות להשתמש באטם מעוצב או איטום משחתי, אך אלו פתרונות פחות משתלמים בשל הסרבול שבהתקנה שלהם, עלות הרכיבים עצמם והעובדה שלא כל בעלי המקצוע מסוגלים ליישם אותם.

ניתן אומנם להתקין גם מזגן "בדרך הרגילה" ללא התחשבות בהוראות פיקוד העורף, אך מומלץ מאוד לא לעשות זאת, גם מכיוון שלא תוכלו להפעיל את המזגן בזמן חירום, וגם מכיוון שהדבר עשוי להוריד את ערך הדירה ולהקשות עליכם למכור אותה בעתיד. ההתקנה גם תהיה יקרה יותר בשל הצורך לבצע קידוח בקירות העבים של החדר.

במידה ואתם מחליטים להתקין מערכת מיזוג בממ"ד אתם תמיד מוזמנים להתייעץ איתנו. חברתנו א. לפיד בעלת ניסיון של שנים בתחום הנדסת מיזוג אוויר וחדרי קירור. לחברתנו יועץ מיזוג אוויר מקצועי ומוסמך בעל ידע רב בתחום של תכנון מיזוג אוויר ותפקידו לתכנן עבורכם את המערכת המתאימה ביותר שתתאים לממ"ד שלכם.

Call Now Buttonהתקשר/י עכשיו!

יש לכם שאלה בנוגע למיזוג אוויר? נסו אותנו!