התקנת מזגן בממ"ד – מיזוג אוויר בחדרים מוגנים

מיזוג אוויר בחדרים מוגנים (או ממ"דים) הוא בהחלט אפשרי, אך דורש תכנון מוקדם ובעיקר בחירה בסוג המזגן המתאים. באופן זה נוכל להמשיך לשהות בחדר האטום וליהנות מזרימת אוויר טובה גם בימי שגרה וגם בימים פחות יציבים מבחינה ביטחונית מבלי לסכן את עצמנו.

אילו מערכות מיזוג אוויר מתאימות לממ"ד?

שתי מערכות המיזוג העיקריות המתאימות לממ"ד הם מזגן עילי עם יחידה עילית, שהוא עדיין המזגן הנפוץ ביותר. היתרון בהתקנת מזגן שכזה הוא שתוכלו למזג את החדר בכל מצב, אפילו בעת התקפה כימית (חס וחלילה). הסיבה לכך היא שהוא יכול לעבוד גם במצב סירקולציה פנימי, כלומר לקרר או לחמם את האוויר שנמצא בחדר ללא חדירת אוויר מבחוץ.

אופציה שנייה היא לבחור מזגן מיני מרכזי. חסרונו של המזגן הנ"ל הוא שהוא לא יוכל להגן עליכם בזמן מתקפה כימית מכיוון שהוא מבצע סירקולציה לאוויר שמחוץ לחדר ומכניס אותו פנימה.

כיצד מתקינים מזגן בממ"ד?

על מנת שהתקנת המזגן תעמוד בכל התקנים הנדרשים וההתקנה לא תסכן את היושבים בממ"ד בזמן חירום, פיקוד העורף הוציא הנחיות ברורות בנוגע לאופן התקנת המזגנים. אלו הן ההנחיות העיקריות:

1.התקנת המזגן חייבת להתבצע על גבי קיר פנימי ואין בשום פנים לקדוח על גבי קיר חיצוני.

2.הצנרת שמתחברת למזגן חייבת להיות מבודדת.

3. יש להתקין ברז כך שבמקרה חירום המים יטפטפו אל תוך הממ"ד ולא החוצה, זאת במטרה לשמור על הממ"ד מבודד מהסביבה שבחוץ.

4. במזגן מיני מרכזי חייבות להיות 2 תעלות אוויר, אחת לאספקת אוויר והשניה לחזרת אוויר.

6. על גבי הצינורות שמחוץ לבית יש להתקין מיגון נגד רסיסים.

בכל מקרה, אין להתקין בממ"ד "מזגן חלון".

מערכת מיזוג אוויר בחדרים מוגנים

הכנה למיזוג בבתים חדשים מול בתים קיימים

כיום מרבית הבתים החדשים מגיעים עם התקן מיוחד לממ"ד בשם "התקן עומר" שמאפשר להתקין מזגן עילי ללא שום קידוח. רצוי מאוד להתחשב בהתקן זה כבר בעת תכנון המבנה מכיוון שהוא נשען על התשתיות שבו.

אם קיימת כבר איזושהי הכנה למזגן, אך האיטום אינו מושלם, ישנה גם אפשרות להשתמש בהתקן תיקני לחור קדוח, אך אלו פתרונות פחות משתלמים בשל הסרבול שבהתקנה שלהם, עלות הרכיבים עצמם והעובדה שלא כל בעלי המקצוע מסוגלים ליישם אותם.

ניתן אומנם להתקין גם מזגן "בדרך הרגילה" ללא התחשבות בהוראות פיקוד העורף, אך מומלץ מאוד לא לעשות זאת, גם מכיוון שהממ"ד לא יהיה תיקני ואטום בזמן חירום, וגם מכיוון שהדבר עשוי להוריד את ערך הדירה ולהקשות עליכם למכור אותה בעתיד. ההתקנה גם תהיה יקרה יותר בשל הצורך לבצע קידוח בקירות העבים של החדר.

במידה ואתם מחליטים להתקין מערכת מיזוג אוויר בממ"ד אתם תמיד מוזמנים להתייעץ איתנו. חברתנו א. לפיד בעלת ניסיון של שנים בתחום הנדסת מיזוג אוויר וחדרי קירור. לחברתנו יועץ מיזוג אוויר מקצועי ומוסמך בעל ידע רב בתחום של תכנון מיזוג אוויר ותפקידו לתכנן עבורכם את המערכת המתאימה ביותר שתתאים לממ"ד שלכם.

כאשר מדובר על התקנת מזגן בממ"ד, חשוב להבין כי ישנם אנשי מקצוע מורשים אשר יודעים ומבינים כיצד להתקין את מערכות המיזוג בהתאם להנחיות פיקוד העורף. רגע לפני התקנת מיזוג אוויר בממ"ד, ריכזנו עבורכם כמה דגשים שחשוב להביא בחשבון.

כמה מילים על התקנת מזגן בממ"ד

במציאות הישראלית המורכבת כל כך שבה אנחנו חיים כבר למעלה מ-75 שנים, בניית ממ"ד היא לא ממש פריבילגיה. למרות שבישראל ישנם כ-1.6 מיליון דירות שאין בהן ממ"ד תקני, הממשלה בשנים האחרונות עושה את מאמציה לשינוי הדבר. כחלק מהמאמצים לאבזר תושבים בכל הציוד הנדרש להם, יש לקחת בחשבון גם את הנושא של התקנת מזגן בממ"ד. על פי הנחיות פיקוד העורף, גם אם בדירה שלכם כרגע לא קיים מזגן, אתם רשאים להתקין כל מזגן בחלל. עם זאת, יש לציין את ההנחיה הבאה של פקע"ר – מזגן אשר אינו מותקן בהתאם להנחיות פקע"ר, הינו מזגן שאין להפעילו בזמן חירום.

מהן הנחיות פקע"ר להתקנת מזגן בממ"ד?

התקנת מזגן בממ"ד היא פעולה מורכבת יחסית, לכן עליה להתבצע על ידי טכנאי מזגנים מוסמך ומורשה על ידי פיקוד העורף. מעבר להתקנת המזגן עצמו, במקרים רבים יהיה צורך גם להכין את התשתיות של מערכת מיזוג האוויר, קרי את הצנרת של המזגן. בתוך כך, חשוב לציין כי על פי הנחיות פקע"ר, התקנת מיזוג אוויר בממ"ד מותרת, אך יש לעמוד בכמה כללים ותקנות שונות. בהקשר הזה של הדברים, הנחיות פיקוד העורף כוללות כמה תקנים והוראות, כאשר המטרה של כל הנחיה והנחיה היא לשמור על בטיחותכם בשעת חירום לא עלינו. הנה התקנות החשובות שיש להביא בחשבון לפני התקנת מזגן בממ"ד או התקנת הכנה למזגן בממדים:

 • המזגן חייב להיות מותקן על קיר פנימי בלבד, ולא על קיר חיצוני.
 • מבחינת סוג המזגן, הנחיות פקע"ר מחייבות בחירה של מזגן עילי בלבד.
 • יש צורך בהתקנה של ברז אשר משמש עבור נטרול על מערכת הניקוז בשעת חירום.
 • אין לקדוח בקיר חיצוני של הממ"ד.
 • לאחר כל קידוח יש לאטום את החלק בו קדחו בעזרת חומר ייעודי.
 • יש לבודד את הצנרת העוברת בקיר הממ"ד ומתחברת למזגן.
 • יש להתקין צנרת שתנטרל את מערכת הניקוז בזמן חירום, כלומר הצנרת שעוברת בקיר הממ"ד ומתחברת אל המזגן, הינה צנרת מיזוג אוויר אשר חייבת להיות מבודדת.
 • מערכת מיזוג האוויר חייבת לעמוד בתקנים המגנים מפני התקפה כימית וביולוגית.

התקנת מזגן בממד יקרה יותר מהתקנת מזגן רגיל?

אכן כן, התקנת מזגן בממ"ד יקרה יותר מהתקנת מזגן בחדר רגיל. הסיבה לכך היא שההתקנה בממ"ד מורכבת יותר, ודורשת שימוש בציוד מיוחד. כמו כן, יש לבחור את המזגן המתאים לממ"ד. בהקשר הזה של הדברים, צריך להביא בחשבון פקטורים כמו: גודל הממ"ד, המיקום של המזגן וסוג המזגן. חשוב להדגיש, אם אתם מעוניינים להתקין מזגן בממ"ד, חשוב לעשות זאת במקצועיות מופתית. התקנה לא מקצועית עלולה לפגוע באטימות הממ"ד, ובכך לגרום לבעיות בטיחותיות אשר מסכנות חיים בשעת חירום חלילה. דבר נוסף שחשוב להדגיש הוא, הנושא של התקן ייעודי למזגן בממ"ד. מעבר לכך שההתקן הייעודי מסייע בהתאמת המזגן הנכון, אותו התקן מייתר את הנושא של קידוח בקיר הממ"ד, וזה, כשלעצמו – מונע בעיות בטיחותיות.

מדוע מזגן בממ"ד מצריך התקנת ברז נטרול?

בחללים רגילים שאינם חדרי ממ"ד מוגנים, המערכת של ניקוז המזגן למעשה אחראית על התהליך של ניקוז המים, כלומר אותם מים שהמזגן מייצר דרך צינור העודפים שלו. בעוד שאותם מים אמורים להתנקז החוצה מהבית, בשעת חירום הממ"ד אמור להיות נעול ואטום, לכן המים לא יכולים להתנקז לתוך החלל עצמו ולהרטיב את הרצפה. הפתרון הוא להותיר פתח עודפים עבור המים, אבל חשוב לציין שכאשר סוגרים את ברז הניקוז, המים עדיין ימשיכו לטפטף פנימה לתוך הממ"ד. לכן, ההמלצה היא להקפיד להחזיק בחדר הממ"ד דלי שבו תוכלו לאגור את המים העודפים. שימו לב, כאשר מתקינים את המזגן בממ"ד, יש לוודא שבשעת הצורך תהיה לכם נגישות מלאה אליו. זו הסיבה שחשוב להגדיר מראש את אופי הכנת התשתיות של מיזוג האוויר.

כמה עולים סוגי מזגנים לממ"ד?

מחיר מזגן ממ"ד תלוי במספר גורמים, כולל:

 • גודל החדר: חדרים גדולים יותר יצריכו מטבע הדברים מזגן גדול וחזק יותר, כלומר יותר כ"ס.
 • סוג המזגן: מזגנים עיליים הם בדרך כלל הזולים ביותר, והם למעשה היחידים אשר מותרים בחדרי ממ"ד לפי הנחיות פקע"ר.
 • דירוג האנרגיה: מזגנים בעלי דירוג אנרגיה גבוה יותר יעילים וחסכוניים יותר באנרגיה, אך הם גם יקרים יותר.
 • מותג המזגן: כמו בכל מוצר אחר שרוכשים, מזגנים של מותגים מובילים הם בדרך כלל יקרים יותר מאשר מזגנים של מותגים פחות מוכרים.

כמו כן, ישנן עלויות נוספות שעלולות להיכלל במחיר ההתקנה, כגון:

 • התקן ייעודי: אם אין לכם התקן ייעודי למזגן בממ"ד, תצטרכו להתקין אחד. בתוך כך, עלות ההתקן הייעודי תשתנה בהתאם לגודל החדר וסוגו של המזגן.
 • עבודת חשמל: אם יש צורך בעבודת הכנה של תשתיות חשמל כדי לחבר את המזגן, עלות העבודה תשתנה בהתאם לסוג העבודה הדרושה.

מהי הדרך המומלצת להתקנת מזגן בממ"ד?

כאשר אתם מעוניינים להתקין מזגן בממ"ד שלכם, בסופו של יום, יהיו לכם 2 אופציות עיקריות. האופציה הראשונה היא להתקין את המזגן בצורה תקנית על פי הנחיות פיקוד העורף, בעוד שהאופציה השנייה היא להתקין מזגן מיני מרכזי בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם הנחיות פקע"ר. אנחנו מזכירים, מזגן תקני בממ"ד אמור להיות אטום מפני התקפות גזים ועשן הנובע כתוצאה משריפה. לכן, כמובן שההמלצה הכי נכונה היא להתקין מזגן תקני בממ"ד. עם זאת, חלק מהאנשים בוחרים להתקין מזגנים שאינם תקניים בממ"ד שלהם, מה שאומר שאת המזגנים האלו אסור להפעיל בשעת חירום. כאשר תידרשו לבחור בין שיטה כזאת או אחרת להתקנת מיזוג האוויר בממ"ד, אנחנו ממליצים לקחת בחשבון את 2 ההיבטים הבאים:

 • ערך הנכס: כאשר אתם מתקינים מיזוג אוויר בממ"ד, ואותו מזגן אינו עומד בהנחיות פיקוד העורף, אתם אוטומטית מורידים מהערך של הנכס שלכם.
 • אטימות הממ"ד: ניתן אמנם להתקין מיזוג אוויר לא תקני בממ"ד, אבל חשוב להביא בחשבון את העובדה הבאה – פעולה זו פוגעת באטימות הממ"ד בשעת חירום.

סוג מזגן עילי מומלץ לממ"ד

כל מי שאי פעם היה צריך לבחור מזגן מיני מרכזי או מזגן עילי לביתו, יודע שהבחירה צריכה ליפול על 2 גורמים עיקריים. האחד הוא המותג וארץ הייצור, בעוד שהגורם החשוב השני הוא העוצמה של המזגן. במילים אחרות לעוצמת המזגן, כוח סוס. בדרך כלל, רבים מחדרי הממ"ד הם בגודל של 9 מ"ר נטו. עבור חללים בגדלים כאלו, מזגן עילי אשר מייצר 1 – 1.5 כ"ס אמור לעשות את העבודה בצורה טובה. אפילו נדייק את המילים שלנו יותר, בחדרים של 9 מ"ר מזגנים 1.5 כ"ס אפילו עשויים להיות חזקים מדי. לכן, ההמלצה הכי טובה שנוכל לתת לכם היא מזגן עילי 1 כ"ס לממ"ד של 9 מ"ר. לגבי המותג של המזגן, בדרך כלל ההמלצה תהיה לבחור במותגים ישראלים.

לסיכום, הנה כמה טיפים לאיתור מתקין מזגן ממ"ד

בעוד שישנן חברות התקנת מזגנים בממ"ד בשוק, ישנם גם מתקינים עצמאיים. בבואכם לאתר מתקין מזגני ממ"ד, בראש ובראשונה, אתם חייבים לוודא שאותו מתקין מזגנים הינו מתקין מורשה פיקוד העורף. חשוב להדגיש במרקר צהוב את הדבר הבא – מתקינים לא מורשים הינם מתקינים שיכולים להוביל לכך שהממ"ד שלכם לא יהיה בטיחותי. כפי שלמדנו מאירועי אוקטובר 23 הכואבים, ממ"ד בבית חייב להיות תקני ואטום מפני עשן שריפות, חלילה גם מפני התקפות גזים והתקפות ביולוגיות או כימיות.

לכן, הדבר הראשון שתצטרכו לבדוק הוא את נושא הרישיון של המתקין. לאחר מכן, אנו ממליצים גם לקבל הצעות מחיר מכמה חברות או מתקינים שונים. זה יעזור לכם להשוות מחירים ולמצוא את החברה הטובה ביותר באזור המגורים שלכם, מה שנקרא "סקר שוק". לבסוף, ההמלצה הכי חשובה תהיה לוודא שאתם מקבלים אחריות על התקנת המזגן. ברוב המקרים נהוג לספק אחריות של 3 שנים. אם החברה מספקת לכם אחריות קצרה מ-3 שנים, חשוב לבדוק מדוע ובמה תוקף האחריות תלוי מבחינתה.

נותרתם עם שאלות נוספות? צריכים סיוע בבחירת המזגן לממ"ד? ==> צרו עמנו קשר כעת וקבלו את כל המידע הנדרש לכם.

יש לכם שאלה בנוגע למיזוג אוויר? נסו אותנו!

Call Now Buttonהתקשר/י עכשיו!