צ'ילר

צ'ילר - מערכת למיזוג אויר ולקירור תעשייתי

צ'ילר הינה מערכת להספקת מיזוג אוויר למבנים גדולים (ווילות, מגדלים, אולמות אירועים, בתי מלון) וכן לתעשייה בה נדרש גם מיזוג אוויר למבנה וגם קירור מכונות.

חישוב תפוקת צ'ילר נעשית בהתאם למדידה של פליטות החום: גודל החלל, נפח החלל (גודל וגובה לפי מדידה בשטח ו/או תוכנית המבנה), כמות האנשים שהחלל אמור להכיל, כמות החום שהמכונות בחלל אמורות לפלוט, כיוון חשיפה של שמש ישירה על החלל, מיקום בארץ שהמבנה נמצא בו ועוד.

לאחר חישוב עומס החום, מתאימים את תפוקת הצ'ילר הרצויה (מזגנים רגילים מחושבים לפי כח סוס ותפוקת צ'ילר מחושבת לפי טון קירור – TR).

ככלל כל מערכות מיזוג האוויר משתמשות בקרר למיזוג החללים הפנימיים ו/או המבנה, אך בשונה מהן, צ'ילר מבצע החלפת חום בשני שלבים:

 1. החלפת חום בין הקרר למים
 2. החלפת חום בין המים לאוויר החלל

צריך לזכור, כי מערכות צ'ילר הינן מורכבות גם לתכנון וגם להקמה, וכדי לקבל מהן את התוצאה האופטימלית במינימום עלויות הן דורשות – גם מתקין מנוסה ומקצועי וגם הקפדה על שימוש בחומרים מתקדמים בהתאם לסוג הפרוייקט ומיקומו הגאורגפי.

צ'ילר תעשייתי

צ'ילר תעשייתי מספק 2 פתרונות:

 1. מיזוג אוויר (כפי שתואר קודם לכן)
 2. קירור מכונות

קירור מכונות באמצעות צ'ילר

במפעלים עם מכונות, הזקוקות לקירור, ועל מנת להימנע מחיבור כל מכונה למערכת קירור נפרדת (אשר פולטת חום לחלל המפעל), ממקמים צ'ילר מחוץ לאזור המכונות ומחברים לצנרת מי הקירור, כך שהקירור נעשה על כל המפעל במקביל.

צ'ילר ביתי ומשאבת חום לחימום בריכה

צ'ילרים בבתים נועדו לשתי מטרות:

 1. צי'לר לקירור חימום (מיזוג אוויר)
 2. חימום בריכות

משאבת חום לחימום בריכות (צ'ילר לחימום בריכות)

משאבת חום הינה מערכת צ'ילר לחימום בריכות בבתים פרטיים ו/או ציבוריים המספקת חום בלבד, על ידי הזרמת מים חמים.

בשונה מצ'ילר למיזוג אוויר המספק חום וקור, משאבת חום מזרימה רק מים חמים לחימום הבריכה.

ההבדל בין צ'ילר ל-VRF

היום לרוב הפרוייקטים החדשים בתעשיה, מתקינים מערכות  VRF ולא צ'ילרים, מאחר וזו מערכת חדישה, חסכונית, וממוחשבת.

ברוב המקרים אך לא בכולם, בהם מותקנת מערכת צ'ילר לא יהיה ניתן להחליפה במערכת VRF, כי תשתית הצנרת של המבנה מותאמת להזרמת מי הצ'ילר ולא לקרר.

טיפול של מערכת צ'ילר נעשה באופן ידני, בודקים רכיב רכיב עד שמאתרים את התקלה בעוד מערכת VRF, שהינה מערכת מתקדמת יותר, מספקת לנו באמצעות המחשב את מקור התקלה, כך שתהליך זיהוי הבעיה מהיר יותר ויעיל יותר.

 

אז איך אנחנו מייצרים עבורך מערכת צ'ילרים חסכונית ויעילה יותר?

לכאורה כל המערכות דומות, מתקיני צ'ילרים רוכשים אותן אצל אותם יצרנים (Trane, Climaveneta, Carrier ועוד), וכאן מגיע ה 'אבל…' הגדול: הכשרתו, מקצוענותו וניסיונו של המתקין יכולים להפוך את יתרונותיה הגדולים של מערכת צ'ילר לגדולים עוד יותר.  

תכנון והתקנת צ'ילר בצורה נכונה תאפשר:

 • הקטנה משמעותית בהוצאות חשמל
 • יעילות ונצילות אנרגטית גבוהה
 • יציבות אקלימית
 • הפחתה בהוצאות תחזוקה
 • הארכת חיי המערכת לשנים רבות

כאן, חברת א. לפיד הנדסת קירור ומיזוג אויר בע"מ נכנסת לתמונה.

במקום לטפוח לעצמנו על השכם ולהתפאר ביכולות, אנחנו מעדיפים לתת לאחרים לעשות את המלאכה. הנה סיכום 58 ביקורות של לקוחות שלנו:

 • 96 מתוך 100 ציון כולל 
 • 99% מציינים את ההגעה בזמן
 • 99% מהללים את המקצוענות
 • 93% מצאו לנכון לציין את המחיר ההוגן 

 

א לפיד מיזוג אויר וקירור עשינו לטכניון בית ספר

כבר בתחילת הדרך כחברה עצמאית התקבלה הזמנת עבודה מהטכניון. אב טיפוס של מתקן אנרגיה שהפך למתקן לימודי במעבדה להנדסת מיזוג. מדוע בחרו דווקא בנו? בגלל כושר ההמצאה לצורך תכנון והקמה של מערכות קירור ומיזוג ייחודיות ומורכבות במיוחד, ובגלל התכונות שמאפיינות את העבודה שלנו: 

פדנטיות, דיוק (גם בעבודה וגם בעמידה בלוחות זמנים), וכמו שהעידו רבים מלקוחותי – מחיר הוגן.