צ'ילר - מערכת למיזוג אויר ולקירור תעשייתי

צ'ילר הינה מערכת להספקת מיזוג אוויר למבנים גדולים (ווילות, מגדלים, אולמות אירועים, בתי מלון) וכן לתעשייה בה נדרש גם מיזוג אוויר למבנה וגם קירור מכונות.

חישוב תפוקת צ'ילר נעשית בהתאם למדידה של פליטות החום: גודל החלל, נפח החלל (גודל וגובה לפי מדידה בשטח ו/או תוכנית המבנה), כמות האנשים שהחלל אמור להכיל, כמות החום שהמכונות בחלל אמורות לפלוט, כיוון חשיפה של שמש ישירה על החלל, מיקום בארץ שהמבנה נמצא בו ועוד.

לאחר חישוב עומס החום, מתאימים את תפוקת הצ'ילר הרצויה (מזגנים רגילים מחושבים לפי כח סוס ותפוקת צ'ילר מחושבת לפי טון קירור – TR).

ככלל כל מערכות מיזוג האוויר משתמשות בקרר למיזוג החללים הפנימיים ו/או המבנה, אך בשונה מהן, צ'ילר מבצע החלפת חום בשני שלבים:

 1. החלפת חום בין הקרר למים
 2. החלפת חום בין המים לאוויר החלל

צריך לזכור, כי מערכות צ'ילר הינן מורכבות גם לתכנון וגם להקמה, וכדי לקבל מהן את התוצאה האופטימלית במינימום עלויות הן דורשות – גם מתקין מנוסה ומקצועי וגם הקפדה על שימוש בחומרים מתקדמים בהתאם לסוג הפרוייקט ומיקומו הגאורגפי.

איך פועל הקירור על בסיס מים בצי'לר ומדוע

מעבר להגדרה המועילה והחשובה הכללית, שפעולת הקירור בצ'ילרים מתבצעת בשני שלבים של החלפת חום, יש מקום להרחיב קצת מעבר לכך. לעומת מערכות קירור ביתיות נפוצות, כגון מזגן מפוצל, צ'ילר פועל בשילוב עם מים, מסיבה חשובה. במערכות קירור רגילות, המרחק שאליו מסיעים את גז הקירור לצרכי קירור החלל איננו מרחק גדול. בבתים גדולים ובעיקר בחללים מסחריים, תעשייתיים או מוסדיים, המדחס בדרך כלל לא ממוקם סמוך ליחידה שמפזרת את הקור. מכיוון שהסעת הגז למרחק ניכר כרוכה בבעיות ומורידה את איכות הקירור ויעילותו, פותרים את הבעיה באמצעות הדרך שבע עובדים צ'ילרים.

זה פחות משנה אם מדובר על צ'ילר ביתי או על כזה שמיועד לתעשייה, העיקרון מבוסס על יכולת המים לספוג את החום ולעביר את אפקט הקירור למרחק גדול וגם ביעילות. כמו במזגנים רגילים, גם במערכת הזאת ישנו גז הקירור. אולם גז זה לא מעביר את הקור בצורה ישירה אלא לפני כן מקרר את המים. המים שסופגים את הקור (ולמעשה מאבדים חום), זורמים בצנרת מתאימה לאזורים שאותם רוצים לקרר. לדוגמא, אם מדובר על צ'ילר תעשייתי אז המים יזרמו בצינורות לסביבת המכונות אשר פולטות את החום. כך אין צורך להתקין מערכת קירור נפרדת לכל מכונה ומכונה. צריך לשים לב שבגלל שזו מערכת סגורה, לאחר מכן המים חוזרים ושוב עוברים תהליך קירור על ידי גז הקירור וכך שוב ושוב.

מה הופך את הצ'ילרים התעשייתיים לפופולריים כל כך

על אף שהצי'לרים יכולים להתאים גם לצרכי קירור ומיזוג של חללי מגורים שונים, הרי שבארץ עיקר השימוש בהם נעשה במגזר התעשייתי. אמנם, זה לא פתרון הקירור היחיד שמתאים למגזר זה (יכולים להתאים פתרונות חדישים כגון VRF) ובכל זאת, צ'ילר לתעשייה הינו פתרון מאוד פופולרי ומאוד נפוץ. כדאי לשים את האצבע על כמה דברים שהופכים את המערכות הללו, שהן יחסית וותיקות ושעקרון ההפעלה שלהם מאוד ברור, לשימושיות ומתאימות באופן כללי למקומות גדולים וכן לסביבה התעשייתית הישראלית בפרט.

כפי שציינו הצ'ילרים מותאמים בצורה נפלאה לצורך קירור של חללים מאוד גדולים. הם פועלים מצוין במקומות שבהם מזגנים רגילים לא יתאימו כלל או יעבדו בצורה יעילה הרבה פחות. בנוסף, לא קיים האפקט המורגש מאוד של ייבוש האוויר, שלא תמיד רצוי. אבל הרבה יותר חשוב מזה, הם נחשבים לחסכוניים במידה רבה ובמונחי יעילות ועלות תועלת, הם פשוט עושים את העבודה. חשוב להסיר ספק ולהדגיש שלמרות שבקירור מעורבים מים, הרי שזו לא מערכת בזבזנית והיא איננה צרכנית מים שוטפת. כמערכת סגורה (כמקובל גם במערכות נוספות של החלפת חום כגון חימום בריכות או חימום תת רצפתי), אותם המים משמשים לקירור במחזורי פעולה מתמשכים. מערכת קירור זאת זולה לתפעול כאשר מתכננים אותה נכון. היא נחשבת לאמינה לאורך זמן כך שזו סיבה חשוב נוספת, לפופולריות שלה בקרב המגזר העסקי והתעשייתי בארץ.

צ'ילר תעשייתי

צ'ילר תעשייתי מספק 2 פתרונות:

 1. מיזוג אוויר (כפי שתואר קודם לכן)
 2. קירור מכונות

קירור מכונות באמצעות צ'ילר

במפעלים עם מכונות, הזקוקות לקירור, ועל מנת להימנע מחיבור כל מכונה למערכת קירור נפרדת (אשר פולטת חום לחלל המפעל), ממקמים צ'ילר מחוץ לאזור המכונות ומחברים לצנרת מי הקירור, כך שהקירור נעשה על כל המפעל במקביל.

צ'ילר ביתי ומשאבת חום לחימום בריכה

צ'ילרים בבתים נועדו לשתי מטרות:

 1. צי'לר לקירור חימום (מיזוג אוויר)
 2. חימום בריכות

משאבת חום לחימום בריכות (צ'ילר לחימום בריכות)

משאבת חום הינה מערכת צ'ילר לחימום בריכות בבתים פרטיים ו/או ציבוריים המספקת חום בלבד, על ידי הזרמת מים חמים.

בשונה מצ'ילר למיזוג אוויר המספק חום וקור, משאבת חום מזרימה רק מים חמים לחימום הבריכה.

ההבדל בין צ'ילר ל-VRF

היום לרוב הפרוייקטים החדשים בתעשיה, מתקינים מערכות  VRF ולא צ'ילרים, מאחר וזו מערכת חדישה, חסכונית, וממוחשבת.

ברוב המקרים אך לא בכולם, בהם מותקנת מערכת צ'ילר לא יהיה ניתן להחליפה במערכת VRF, כי תשתית הצנרת של המבנה מותאמת להזרמת מי הצ'ילר ולא לקרר.

טיפול של מערכת צ'ילר נעשה באופן ידני, בודקים רכיב רכיב עד שמאתרים את התקלה בעוד מערכת VRF, שהינה מערכת מתקדמת יותר, מספקת לנו באמצעות המחשב את מקור התקלה, כך שתהליך זיהוי הבעיה מהיר יותר ויעיל יותר.

 

אז איך אנחנו מייצרים עבורך מערכת צ'ילרים חסכונית ויעילה יותר?

לכאורה כל המערכות דומות, מתקיני צ'ילרים רוכשים אותן אצל אותם יצרנים (Trane, Climaveneta, Carrier ועוד), וכאן מגיע ה 'אבל…' הגדול: הכשרתו, מקצוענותו וניסיונו של המתקין יכולים להפוך את יתרונותיה הגדולים של מערכת צ'ילר לגדולים עוד יותר.  

תכנון והתקנת צ'ילר בצורה נכונה תאפשר:

 • הקטנה משמעותית בהוצאות חשמל
 • יעילות ונצילות אנרגטית גבוהה
 • יציבות אקלימית
 • הפחתה בהוצאות תחזוקה
 • הארכת חיי המערכת לשנים רבות

כאן, חברת א. לפיד הנדסת קירור ומיזוג אויר בע"מ נכנסת לתמונה.

במקום לטפוח לעצמנו על השכם ולהתפאר ביכולות, אנחנו מעדיפים לתת לאחרים לעשות את המלאכה. הנה סיכום 58 ביקורות של לקוחות שלנו:

 • 96 מתוך 100 ציון כולל 
 • 99% מציינים את ההגעה בזמן
 • 99% מהללים את המקצוענות
 • 93% מצאו לנכון לציין את המחיר ההוגן 

א לפיד מיזוג אויר וקירור עשינו לטכניון בית ספר

כבר בתחילת הדרך כחברה עצמאית התקבלה הזמנת עבודה מהטכניון. אב טיפוס של מתקן אנרגיה שהפך למתקן לימודי במעבדה להנדסת מיזוג. מדוע בחרו דווקא בנו? בגלל כושר ההמצאה לצורך תכנון והקמה של מערכות קירור ומיזוג ייחודיות ומורכבות במיוחד, ובגלל התכונות שמאפיינות את העבודה שלנו: 

פדנטיות, דיוק (גם בעבודה וגם בעמידה בלוחות זמנים), וכמו שהעידו רבים מלקוחותי – מחיר הוגן.

יש לכם שאלה בנוגע למיזוג אוויר? נסו אותנו!

מלאו את הפרטים הבאים

Call Now Buttonהתקשר/י עכשיו!