חדרי קירור והקפאה – פתרונות קירור לתעשייה

חדרי קירור והקפאה - פתרונות קירור לתעשייה

חדרי קירור הם אחד מהפתרונות הנפוצים ביותר בתעשייה עבור מי שזקוק לאחסון של חומרים או רכיבים בטמפרטורות מבוקרות. ישנם חדרי קירור המיועדים לקירור או הקפאה בלבד ויש כאלו המשמשים גם לעבודה שוטפת. לרוב הטמפרטורה בחדרים אלו נעה בין -18 מעלות להקפאה ועד 16 מעלות לעבודה מבוקרת.

אז מי זקוק לחדרי קירור? מספר דוגמאות:

מסעדות : מסעדות גדולות כקטנות זקוקות לעיתים לחדרי קירור עבור אחסון של מוצרי מזון וחומרי גלם למשך זמן ממושך כגון בשר קפוא. באמצעות חדרי הקירור הם מסוגלים לתפעל את המטבח לאורך שעות ארוכות מבלי להיות תלויים באספקה בלתי פוסקת מהספקים שלהם.

חברות תרופות: תרופות שונות כגון חיסונים חייבים להיות מאוחסנות בטמפרטורות קרות ביותר, לעיתים הרבה מתחת לאפס (לאחרונה התפרסם כי החיסון לקורונה חייב להיות מובל במקררים מיוחדים).

חקלאות: כאשר חושבים על תחום החקלאות, לעיתים חושבים דווקא על עבודה בקיץ בשיא החום בתוך חממות, אך למעשה גם כאן יש לעיתים צורך בחדרי קירור על מנת לאחסן תוצרת חקלאית. לדוגמה, אחת ממטרות האחסון בקירור היא להפחית את הלחות ובכך למנוע ממנה להתקלקל.

מבני תעשיה וקירור מכונות: מפעלים רבים משתמשים במכונות אשר יוצרות חום רב ולכן חייבות לעבוד בטמפרטורה נמוכה ביותר. לשם כך יש לתכנן חדרי קירור ייעודיים לקירור מכונות.

חדרי שרתים: שרתים בחוות שרתים אומנם לא יוצרים חום רב כמו של מכונות נעות, אך הם עדיין פולטים לא מעט חום וגם פתרונות הקירור המובנים בהם כגון קירור מים או קירור באמצעות מאווררים גדולים לא תמיד מספיקים אם הטמפרטורה בחדר עצמו אינה מיטבית.

כיצד בנוי חדר קירור?

חדר קירור בדרך כלל בנוי מלוחות מבודדים מכל הכיוונים אשר אחראיים לשמירת הטמפרטורה. גם הרצפה חייבת להיות אטומה ועשויה מחומר מסיבי, לרוב בטון. האוויר הקר עצמו עובר דרך צינורות נחושת וקיימת יחידת מעבה חיצונית.

רכיב נוסף השומר על הטמפרטורה ומדווח עליה הוא אוגר הנתונים ויש להתקין אותו בכל חדר קירור. חדרי קירור רבים כוללים גם מערכת בקרה אלקטרונית אשר מבצעת פעולות באופן אוטומטי כאשר העובדים לא נמצאים במקום (לדוגמה, בשבתות וחגים).

כיצד מתכננים ומאפיינים חדרי קירור והקפאה?

אין חדר קירור או הקפאה אחד שדומה למשנהו ולכן הקמה של חדרים כאלו דורשת תכנון ואפיון מדויקים ביותר. מלבד הטמפרטורה ואופי החומרים או הרכיבים שיאוחסנו בחדר, יש לקחת בחשבון גם את אופי העבודה בחדר: האם מתבצעת בו עבודה שוטפת, האם הוא משמש לאחסון לתקופות ארוכות, או שאולי יוצאים ונכנסים ממנו סחורות בתדירות גבוהה?

על פי השטח המתוכנן ייקבע גם מיקומו של החדר: בדרך כלל ישנו גודל מקסימלי שמעליו כבר לא ניתן למקם את חדר הקירור בתוך המבנה ולכן יש למקם אותו בחוץ. במצב זה האפיון כבר חייב להיות שונה לחלוטין מכיוון שהטמפרטורה בחוץ נתונה לשינויים חדים והאתגרים הם אחרים לגמרי.

כמה עולה לבנות חדר קירור?

כפי שבוודאי הבנתם, ההבדלים בין חדר קירור אחד למשנהו עשויים להיות עצומים. הוסיפו לכך את העובדה שניתן להשתמש בחומרים באיכויות שונות, וקיבלתם טווח גדול מאוד בין עלויות ההקמה ואף עלות התחזוקה השוטפת בין חדרי הקירור השונים.

לכן, ההמלצה שלנו היא להשקיע בחומרים כמה שיותר איכותיים בהתאם לתקציב שלכם ותמיד לקחת בחשבון שעשויה להיות חריגה של 10-15 אחוזים לשם או לשם.

השימוש בחומרים איכותיים יבטיח לכם הרבה פחות תקלות ובסופו של דבר את עמידותו של חדר הקירור לאורך שנים רבות. מיותר לציין כי תקלה רצינית בחדר קירור אשר משביתה אותו לאורך זמן רב עשויה לגרום לאובדן של עשרות אלפי שקלים במקרה הכי פחות גרוע ומיליוני שקלים במקרה הרע.

על א.לפיד

א.לפיד בהנהלתו של אורי לפיד, מהנדס מיזוג אוויר בוגר הטכניון, מספקת פתרונות קירור אוויר למגוון גדול של לקוחות, ובכלל זאת גם חברות גדולות ועסקים אשר זקוקים לפתרונות קירור ייעודים בהתאמה אישית. בין היתר חדרי קירור והקפאה, מערכות מיזוג מסוג VRF וצ'ילרים. הייעוץ בחברת א.פליד הינו ייעוץ המבוסס על ניסיון רב שנים והוא אובייקטיבי לחלוטין במטרה לשים את צרכיו של הלקוח בראש סדר העדיפויות.

Call Now Buttonהתקשר/י עכשיו!

יש לכם שאלה בנוגע למיזוג אוויר? נסו אותנו!