צ'ילרים למוסדות ובתי חולים

צ'ילרים למוסדות ובתי חולים

צ'ילרים הם מנגנונים מיוחדים המיועדים למיזוג אוויר של חללים גדולים מאוד בהם יש צורך תמידי לשמור על טמפרטורה קבועה. הצ'ילרים מוכרים למשל מחדרי קירור ומבני תעשייה, אבל הם יכולים להיות שימושיים גם למוסדות גדולים כמו למשל קניונים, בתי מלון מרובי קומות ובתי חולים.

בבסיס שלהם, צ'ילרים הן מערכות שעובדות באמצעות מערכת מים סגורה: מדחס חיצוני מכניס לתוך המערכת גז חם או קר (על פי הצורך) והוא מחמם או מקרר מים שעוברים בתוך הצינורות מבלי שהם באים במגע זה עם זה (על מנת לא לשנות מצבי צבירה ואת הצורך להזרים מים חדשים למערכת). 

כשהם עדיין בתוך הצינורות, המים סופגים את החום או הקור מהאוויר בחלל על פי הצורך.

בזכות כך יש לצ'ילרים כמה יתרונות משמעותיים לעומת חימום או קירור באמצעות מספר מזגנים או מזגן מרכזי:

1.אין תלות במיקום של המדחס, ואפשר ליצור מספר נקודות קצה בעלות עוצמת קירור או חימום שונה.

2.מכיוון שמדובר במערכת סגורה, יש כאן חיסכון לא רק בעלויות המים, אלא אף בהוצאות החשמל.

3.הגז המשמש בתהליך החימום או הקירור שמקובל להשתמש בו כיום הוא גז ירוק שאינו מזיק לשכבת האיזון.

4.ללא תופעות לוואי: אין מי שלא מכיר את התחושה העוקצנית בעיניים כאשר מפעילים מזגן זמן רב מדי, בעיקר על חום. בצ'ילרים זה לא קורה מכיוון שלא מוזרם אוויר קר או חם ישירות אל החדר. מדובר בעניין מאוד חשוב עבור מקומות כמו בתי חולים בהם עובדים וחולים יכולים לשהות שעות ואפילו ימים באותו החלל.

5.באופן כללי הצ'ילרים הם אמינים מאוד ואינם מועדים לתקלות. ושוב, לא היינו רוצים שצ'ילר יפסיק לעבוד באופן פתאומי במחלקה פנימית או חס וחלילה בחדר טיפול נמרץ. 

6.הצ'ילרים הן מערכות מוכרות שנמצאות כבר בשימוש נרחב בארץ וזוהי עוד סיבה לכך שהן כבר הוכיחו את העמידות שלהן. אפשר אומנם לבחון פתרונות מודרניים יותר כמו למשל VRF, אך אלו דורשות תכנון קפדני ומקצועי ויכולת התקנה ללא פשרות (אנו מספקים גם מערכות כאלו).

תכנון והתקנת מערכת צ'ילרים למוסדות ובתי חולים

בניגוד להתקנת צ'ילר בחלק ספציפי של מבנה כמו למשל חדר מכונות גדול, תכנן והתקנה של צ'ילר או צ'ילרים במבנה שלם דורשת התחשבות בארכיטקטורה של כל קומה וקומה ולכן היא מהווה עסק למקצוענים.

בין היתר יש לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים על מנת שיהיה אפשר לחשב את תפוקת הצ'ילר הנדרשת:

  • *גודל החלל 
  • *מספר האנשים המקסימלי שישהו בו
  • *האם יש בחלל מכונות או מקורות אחרים שפולטים חום או קור (לדוגמה, מקררים, מכונות לטיפול רפואי).
  • *כיווני האוויר


כפי שאפשר להניח, ככל שמדובר במבנה מורכב יותר עם דרישות משלו, כך גם התכנון יהיה מאתגר יותר. כפי שהסברנו, עקרונות הפעולה של כל הצ'ילרים הם אומנם דומים, אבל בחירת החלקים הנכונים והרכבתם למערכת אחת שלמה היא לא פחות חשובה. תכנון נכון יאפשר לממש את כל אותם יתרונות עליהם כבר דיברנו. לעומת זאת, תכנון לא אופטימלי לא ישיג את המטרות האלו ובעיקר לא את אותה נצילות אנרגטית שדיברנו עליה.

עלות והתקנה של מערכת צילר

בנוסף לתכנון המערכת, חייבים להתחשב גם בתקציב של המוסד או בית החולים שהוא בסופו של דבר מוגבל. מהנדס מקצועי שתכנן צ'ילרים בעבר ויש לו ניסיון רב יוכל להכין תוכנית עבודה שלא תחרוג בהרבה מהתקציב המקורי (תמיד יש לקחת מרווח ביטחון ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר על מערכות שיכולות להגיע גם למחיר של עשרות ומאות אלפי שקלים).

על זאת יש כמובן להוסיף גם את עלות ההתקנה. ישנן חברות המספקות את שני השירותים תחת קורת גג אחת, אך תמיד יש אפשרות לפנות לחברת התקנה נפרדת. תכנון והתקנה משולבים יכולים להוות יתרון לא קטן, אך רק בתנאי שבוחרים בחברה סופר אמינה עם המלצות שתראה לנגד עיניה אך ורק את האינטרס של הלקוח.

על א.לפיד – ייעוץ והקמה של צ'ילרים, חדרי קירור ועוד

א.לפיד מספקת שירותי ייעוץ והקמה עבור מגוון של מערכות קירור מתקדמות לתעשייה, מוסדות, משרדים ואף בתים פרטיים. בין היתר צ'ילרים, חדרי קירור, מערכות VRF ומערכות מזגן מיני מרכזי. אנו דוגלים בשקיפות מלאה מול הלקוח מרגע יצירת הקשר הראשוני ועד לסיום ביצוע העבודה. על איכות העבודה, טיב השירות והעמידה בזמנים יכולים להעיד עשרות לקוחות מכל הסקטורים ומגזרי התעשייה שעבדו איתנו עד היום.

Call Now Buttonהתקשר/י עכשיו!

יש לכם שאלה בנוגע למיזוג אוויר? נסו אותנו!